Dietní opatření pro onemocnění cukrovka

11.06.2022

Diabetické desatero (desatero diabetika)

Diabetické desatero stručnou formou shrnuje základní principy, které by měl diabetik dodržovat. Při dodržování níže uvedených zásad lze dosáhnout kompenzace diabetu v maximálně možné míře a prakticky plnohodnotného způsobu života. Mnohdy může být dosaženo i stavu, že se hodnota glykémie dostane opět do normálních hodnot. Je však potřeba mít na paměti, že pokud by následně nebyl doporučený režim dodržován, diabetes se opět v plném rozsahu obnoví.

1. Pravidelná strava

Jídlo by mělo být rozděleno na 5 až 6 porcí během dne. Protože je základním požadavkem zajištění rovnoměrného přísunu sacharidů, neměla by být přestávka mezi jídly delší, než 2,5 až 3 hodiny. Jakýkoliv nárazový příjem většího množství sacharidů totiž znamená rozkolísání glykémie. Při delším hladovění se naopak zhoršuje u diabetiků glukózová tolerance.

2. Regulace příjmu sacharidů

Sacharidy jsou nejdůležitější živinou, kterou je nutné při diabetu hlídat. Příjem sacharidů musí být přizpůsoben fyzické aktivitě v průběhu dne. Vyšší množství se může zkonzumovat, pokud bude po jídle následovat procházka do přírody a naopak nižší, pokud bude následující čas využitý ke sledování televizních pořadů. Ráno je u diabetika horší tolerance k sacharidům, proto je potřeba snídat potraviny s nižším obsahem sacharidů. Regulaci v příjmu sacharidů však není možné chápat tak, že čím je příjem nižší, tím je to lepší. Příjem musí být dostatečný a zároveň rovnoměrný v průběhu dne bez větších výkyvů. Také je potřeba vědět, že pro dospělého člověka je nutný minimální denní příjem zhruba 130 g sacharidů. Toto množství sacharidů je potřeba pro zajištění normální funkce mozku. Zdrojem sacharidů jsou všechny pekárenské výrobky z mouky (pečivo, chléb, koláče apod.), těstoviny, knedlíky, brambory a rýže. Je třeba upřednostňovat potraviny s nízkým glykémickým indexem.

3. Omezení příjmu cukrů

Jednoduché cukry (monosacharidy a disacharidy) rychle zvyšují glykémii, a to je nežádoucí jev nejen u diabetiků, ale i u zdravých lidí. U diabetiků je to však obzvláště nebezpečné. Je proto mnohem výhodnější sladit nízkokalorickými sladidly. Vhodný je např. DiaChrom. Jeho největší předností je, že vedle sladící složky obsahuje speciální komplex označovaný jako glukózotoleranční faktor (GTF) s navázaným trojmocným chrómem. Trojmocný chróm se zapojuje do mechanizmů vedoucích k zachování normální hladiny glukózy v krvi. Jinými slovy, pokud se zvýší hladina cukru v krvi, GTF faktor aktivuje inzulín, jehož působením dochází k poklesu koncentrace glukózy na normální hodnotu. Na tomto místě je vhodné zmínit skutečnost, že na trhu jsou dostupná i jiná sladidla s chrómem, která ale jako zdroj chrómu používají pikolinát chrómu. To je zcela jiná sloučenina, než GTF faktor a účinek pikolinátu chrómu je nesrovnatelný s účinkem komplexu chrómu obsaženém ve sladidle DiaChrom.

Zdrojem jednoduchých cukrů je stolní cukr, med, slazené nápoje, sladkosti včetně čokolády, džemy a zralé ovoce. Dalšími zdroji jsou mléko a jogurty. Zelenina obsahuje cukru relativně málo, výjimkou je mrkev, hrách, celer, červená řepa a cibule.

4. Odpovídající příjem tuků

Nadměrný příjem tuků přispívá k nadváze a následně ke zhoršení průběhu cukrovky. Dochází k poškozování cévních stěn a k rozvoji aterosklerózy. Vzrůstá riziko vzniku srdečně-cévních komplikací. Módním trendem je připisovat živočišným tukům samá negativa. Kdo konzumuje živočišné tuky, není "IN". Realita je však trochu jiná. Náš organismus je z energetického hlediska nastavený na živočišné tuky. Proto není nutné živočišné tuky zatracovat, jen je nutné jejich přijímané množství omezit a spotřebu přizpůsobit potřebě těla. Moderní věda ukazuje, že nasycené mastné kyseliny obsažené v živočišných tucích jsou pro tělo mnohem důležitější, než si módní trendy ve výživě připouští. Zřejmě bude muset dojít k přehodnocení přístupu k živočišným tukům.

Pokud to bude někdo přehánět s konzumací rostlinných olejů a zcela se bude vyhýbat spotřebě živočišných tuků, stejně se jim nevyhne. Tělo si jednoduše živočišný tuk vyrobí. Musí být totiž zajištěn určitý poměr mezi živočišnými tuky a rostlinnými oleji. Mimořádně vhodný je rybí tuk, proto je velice žádoucí zařadit do jídelníčku co nejčastěji ryby, a mohou být i tučné. Zajistí se tím nejen příjem velice kvalitní bílkoviny, ale současně i přísun dalších důležitých látek obsažených v rybím tuku.

Z rostlinných olejů lze doporučit olej slunečnicový nebo olivový. Na smažení nebo opékání je však mnohem výhodnější sádlo, a pokud by měl být použitý rostlinný olej, tak jednoznačně řepkový. Slunečnicový a olivový olej není vhodné používat pro tepelnou úpravu. Smažená jídla by se měla konzumovat opravdu jen příležitostně, nejsou to zrovna jídla odpovídající zdravé výživě. Výborným zdrojem kvalitních olejů jsou ořechy, zejména pak vlašské.

5. Vyvarovat se nadbytečnému příjmu bílkovin

Optimální příjem bílkovin je 0,7 až 1,0 g na 1 kg tělesné hmotnosti. Lze akceptovat i 1,2 g na kg váhy, pokud bude převládajícím zdrojem bílkovin mléčná bílkovina kasein (tvaroh a výrobky z tvarohu). Vyšší příjem bílkovin není žádoucí, protože se zvyšuje zatížení ledvin a jater. Navíc mají bílkoviny stejný energetický obsah, jako mají sacharidy, takže jsou významným dodavatelem energie. Musí se s nimi tedy počítat při optimalizaci jídelníčků z pohledu energetického příjmu.

Hlavním zdrojem bílkovin je maso, vaječný bílek a mléčné výrobky z tvarohu nebo sýr cihla. Luštěniny by se měly konzumovat střídmě, určitě ne večer. Sója je vzhledem k prokázaným alergenním účinkům v poslední době předmětem velkých diskuzí, měla by se proto konzumovat velmi uváženě. V rozumném množství (zhruba 1 x za týden) lze jíst i libové uzeniny. Jednoznačně se doporučuje preferovat bílé maso (ryby a drůbež) před červeným (hovězí a vepřové).

6. Ovoce a zelenina pomáhají

Ovoce je zdrojem jednoduchých cukrů a proto se do jídelníčků zařazuje spíše ke svačině. Zelenina je zdrojem kvalitní vlákniny a vykazuje efekt prolongace glykémie - glykémie nestoupá tak rychle, její zvyšování je pozvolné a v delším časovém úseku. Inzulín tak má dost času na to, aby narůstající glykémii snadněji zvládl. Zelenina by měla být co nejčastěji konzumována jako příloha k hlavním jídlům. Nejlepší vliv na průběh glykémie má košťálová zelenina. Výhodné jsou papriky, rajčata nebo okurek. Ovoce a zelenina by se měly stát každodenní součástí jídelníčku. Zvláštní postavení má vzhledem ke svému složení a dietetickým účinkům jablko, které se doporučuje jíst co nejčastěji jako poslední jídlo dne.

7. Dodržování pitného režimu

Jednoznačně je vhodné upřednostňovat neslazené nápoje, čaj nebo vodu. Čaj se doporučuje sladit nízkokalorickým sladidlem, velmi dobře se osvědčil již zmíněný DiaChrom, protože jeho aktivní složka má příznivý vliv na průběh glykémie. Čaj slazený medem se chová stejně, jako sladké limonády nebo džusy. Limonády slazené cukrem (příp. fruktózou) nebo přírodní džusy je potřeba pít v malém množství a je třeba si uvědomit, že jsou zdrojem jednoduchých cukrů, které rychle zvednou glykémii. V době vykonávání nějaké fyzické práce lze vypít i menší množství (cca 2 až 3 dcl) slazeného nápoje, protože se dodaný cukr během aktivního pohybu spálí.

Je třeba se vyhýbat alkoholu. Přitom se nejedná o striktní zákaz, malá konzumace vína (1 až 2 dcl obden) není většinou na závadu. Rizikový je tvrdý alkohol nebo pivo. Kombinace vyšších dávek alkoholu a cukrovky je závažným problémem. Výrazně se zhoršují doprovodné projevy cukrovky, zejména vzrůstá sklon k nadváze, výrazně se zrychluje poškozování cév, mnohem rychleji se projeví onemocnění dolních končetin, ledvin a zhoršování zraku.

8. Udržování optimální váhy

Pokud je váha odpovídající věku, je třeba si hlídat množství sacharidů. Při nadváze se jídelníček upravuje i s ohledem na celkový příjem energie. Obvykle již snížení hmotnosti zhruba o 5 až 10 % původní váhy znamená výrazné zlepšení stavu cukrovky.

9. Kontrola glykémie

Léčba cukrovky je založena na dobré spolupráci pacienta a lékaře. Jít na kontrolu s tím, že se den před kontrolou dodrží abstinence alkoholu nebo se nejí žádné sladkosti jen proto, aby výsledky vyšly a doktor byl spokojený, vůbec nic neřeší. Lékař musí znát pravý stav věci, jen tak může aplikovat úspěšnou léčbu. Proto je nutné dodržovat veškeré pokyny, které lékař vydá. Pokud doporučí průběžnou kontrolu glykémie pomocí glukometru nebo testačních proužků, je třeba ji provádět svědomitě a podle poskytnutých pokynů. Jinak nemají význam.

10. Pohybová aktivita

Pohyb je při diabetu stejně důležitý, jako je úprava jídelníčku. Nejlepší pohybovou aktivitou je chůze. Úprava stravovacích návyků bez pohybové aktivity nevede k požadovanému cíli. Doporučuje se aspoň 4 až 5 x týdně absolvovat zhruba hodinovou procházku, přičemž rychlost chůze se přizpůsobuje fyzickým možnostem.

Trvalé měření hladiny cukru
Trvalé měření hladiny cukru

Uváděné příklady jídelníčku

Příklad jídelního lístku u diabetické diety (225 g S, 60 g B)

Snídaně:

bílá káva s mlékem (200 ml), 70 g chleba, 10 g Flory, 50 g taveného sýra

Přesnídávka:

ovoce, 30 g pečiva

Oběd:

květáková polévka, 50 g dušeného masa, 220 g brambor, 150 g dia kompotu

Svačina:

ovoce

Večeře:

zeleninový nákyp s 50 g šunky, 220 g brambor

II. večeře:

ovoce

S = sacharidy, B = bílkoviny

Příklad jídelního lístku u diabetické diety (225 g S, 50 g B)

Snídaně:

čaj s citronem, 70 g chleba, 20 g Flory, 20 g dia džemu

Přesnídávka:

ovoce, 30 g pečiva

Oběd:

pórková polévka, 125 g smaženého kapra, moravský bramborový salát bez majonézy, 220 g brambor, zelenina

Svačina:

ovoce

Večeře:

220 g brambor s tvarohem (35 g), hlávkový salát

II. večeře:

ovoce

S = sacharidy, B = bílkoviny

Příklad jídelního lístku u diabetické diety (225 g S, 40 g B)

Snídaně:

mátový čaj, 70 g chleba, 20 g Flory, pažitka

Přesnídávka:

ovoce, 30 g pečiva

Oběd:

zeleninová polévka, 80 g pečeného kuřete na česneku, 180 g vařené rýže, okurkový salát

Svačina:

ovoce

Večeře:

dušená zelenina, pečené brambory (připravené z 220 g)

II. večeře:

ovoce

S = sacharidy, B = bílkoviny

Příklad jídelního lístku u diabetické diety (225 g S, 30 g B)

Snídaně:

šípkový čaj, 70 g chleba, 20 g Ramy

Přesnídávka:

ovoce, 30 g pečiva

Oběd:

krupková polévka, zapečená cuketa s rajčaty a bazalkou, 220 g brambor

Svačina:

ovoce

Večeře:

zeleninové rizoto (180 g vařené rýže), hlávkový salát

S = sacharidy, B = bílkoviny